Alexandra Vicol

 

Data și locul naşterii: 27.01.1990 Botoșani

Educaţie şi formare:

2018-2020 – Masterat - Universitatea de Arte George Enescu Iași, Facultatea de Teatru, Specializarea Artele Spectacolului
2009-2012 – Universitatea Spiru Haret – Facultatea de teatru, specializarea Artele Spectacolului – Actorie, clasa Mircea Constantinescu
2005-2009 – Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Botoşani, profil Ştiinţe Sociale

Roluri în facultate:

Anul 1: Martha, „Deşteptarea primăverii”, de F. Wedekind
Agafia Tihonovna, „Căsătoria”, de N.V. Gogol
Anul 2: Julieta, „Romeo şi Julieta”, de W.Shakespeare
Rosalinda, „Cum vă place”, de W. Shakespeare
Catarina, „Îmblânzirea scorpiei” de W. Shakespeare
Mița Baston, „D’ale carnavalului” de I.L.Caragiale
Anul 3: Reggie, „Niște fete” de Neil LaBute

Participări la festivaluri în timpul facultății :

  • Festivalul de teatru studențesc Hyperion Stud Fest 2012 - „Nişte Fete” de Neil LaBute, regia Ioana Visalon
  • Festivalul Zile şi Nopţi de Teatru European la Brăila 2012 - „Nişte fete” de Neil Labute, regia Ioana Visalon

Roluri în teatru:

Kristina (debut) – „Fără puterea de a mai schimba ceva” de Jonas Gardell, regia Vlad Volf
Maria – „Oameni ai nimănui” după Dumitru Crudu, regia Mihai Donțu
Eleva Zamfirescu – „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexandru Vasilache
Natalia Verkovecivna – „ Prințesa” dramatizare de Vasyly Dovhey, după nuvela cu acelaşi nume de Olha Kobyleanska, regia Adi Carauleanu
Reporter (Bărbatul cu baston) – „Buzunarul cu pâine” de Matei Vişniec, regia Lenuş Moraru
Betty – „Aventurile Baronului Munchhausen”, regia Ion Sapdaru
Codița – „Ivan Turbincă” după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru
Bridget – „Clubul etichetelor”  adaptare de Ilinca Prisacariu, regia Lenuș Moraru
Ban – „Avarul” după Moliere, regia Cristian Gheorghe
Marcela – „Câinele grădinarului” de Lope de Vega, regia Alexandru Vasilache
Profesoara – „Scorpia” după „Îmblânzirea scorpiei” de W. Shakespeare,  regia Cristian Gheorghe
Esthe – „Aniversarea" de Jeroen Van Den Berg, regia  Erwin Şimşensohn
Alison – „Priveşte înapoi cu mânie" de John Osborne, regia Antonella Cornici
Safta – „Bocitoarele vesele” adaptare după texte de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
Fata în alb – „Cartofi prăjiți cu orice” după Arnold Wesker, regia Antonella Cornici

Sonia – „Unchiul Vanea” după A.P. Cehov, regia Antonella Cornici
Alex – „Cum apar... nebunii” o farsă adaptată de Ludmila Skripka, regia Ludmila Skripka
Adina – „Ciudat Imobil” colaj de texte de Dumitru Solomon, regia Horia Suru
Fundă – „Portugalia” de Zoltan Egressy, regia Vladimir Anton
Isabella – „Consiliu de familie” de Cristina Clemente, regia Antonella Cornici

Participări la festivaluri:

2013 – Festivalul „Aplauzele de aur” Cernăuți  – „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Alexandru Vasilache
2014 – Festival de teatru în Istanbul – „Ivan Turbincă” după Ion Creangă, regia Ion Sapdaru
2014 – Festivalul Național de Comedie Galați – „Avarul” după Moliere, regia Cristian Gheorghe
2015 – Festivalul „Euroart” Iași – „Avarul” după Moliere, regia Cristian Gheorghe
2015 – Festivalul Național de Comedie Galați- „Scorpia”, după W.Shakespeare, regia Cristian Gheorghe
2016 – BITEI, Chișinău – „Aniversarea” de Jeroen Van Den Berg, regia  Erwin Şimşensohn
2016 – Festivalul Internațional de Teatru Oradea - „Aniversarea” de Jeroen Van Den Berg, regia  Erwin Şimşensohn
2016 – Festivalul Internațional al Teatrului de Studio Pitești - „Aniversarea” de Jeroen Van Den Berg, regia  Erwin Şimşensohn
2017 – Festivalul „Aplauzele de aur” Cernăuți - „Bocitoarele vesele”, adaptare după texte de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
2018 – Festivalul Umorului Vaslui - „Bocitoarele vesele”, adaptare după texte de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
2018 – Gala Națională a Comediei Galați - „Bocitoarele vesele”, adaptare după texte de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilache
2018 – Festivalul „Aplauzele de aur” Cernăuți - „Unchiul Vanea”, după A.P. Cehov, regia Antonella Cornici

2018 – Festivalul TEEN – FEST București - „Aniversarea” de Jeroen Van Den Berg, regia  Erwin Şimşensohn

Asistență de regie:
„Cartofi prăjiți cu orice” după Arnold Wesker, regia Antonella Cornici

 Premii:

  • Nominalizare Gala Premiilor UNITER 2021 - Cea mai bună actriță în rol principal – pentru rolul FUNDĂ„Portugalia” de Zoltan Egressy, regia Vladimir Anton 
  • Laureată a Premiului Olga Kobyleanska, Cernăuți 2017 pentru rolul NATALIA VERKOVECIVNA – „ Prințesa” dramatizare de Vasyly Dovhey, după nuvela cu acelaşi nume de Olha Kobyleanska, regia Adi Carauleanu

Premii colective:

  • Cea mai bună trupă – Festivalul „Aplauzele de aur” Cernăuți - „Unchiul Vanea” după A.P. Cehov, regia Antonella Cornici
  • Cel mai bun spectacol – Festivalul „Aplauzele de aur” Cernăuți - „Bocitoarele vesele” adaptare după texte de W. Shakespeare, regia Alexandru Vasilache